Cloud - áno či nie ?

Najnovší trend vo svete internetu je presvedčiť užívateľov a hlavne firmy, aby svoje dáta a služby umiestňovali do cloudu. Ako hlavný argument poskytovateľa cloudu je že budete mať prístup k dátam odkiaľkoľvek a kedykoľvek.

Kto vlastne potrebuje cloud ?

Ak sa na to pozrieme z pohľadu domáceho používateľa, tak najviac využívané sú pravdepodobne media serveri, ukladanie fotografií a dokumentov.

Z pohľadu firmy je to už iné, nie každý chce uložiť firemné dáta mimo firmu. Súčastný trend poskytovateľov cloudu je jednoznačný, presvedčť čo najviac firiem že cloud je pre nich to najlepšie. Microsoft zvolil nasledovnú stratégiu, jednoducho malým a stredným firmám nedal na výber. Pred časom mal Microsoft v ponuke Small Business Server, bolo to veľmi dobré riešnie pre malé a stredné firmy (do 75 používateľov) kde ste za cenu operačného systému dostali mailový server, úložisko pre zdielané adresáre a sharepoint server (v skratke sa jedná o webové rozhranie určené pre firemné intranety). Takže sa dalo pomerne jednoduchým spôsobom pokryť email, firemný intranet, zdieľanie súborov.

Od roku 2013 má Microsoft v ponuke pre menšie firmy iba produkt Office 365, čo je cloud riešenie, Small business server už v ponuke nie je, takže je na zákazníkovi či sa prispôsobí a prejde do cloudu, alebo si zakúpi mailový server od Microsoftu (Exchange server), prípadne od iného dodávateľa (napr. Kerio), ale to je už investícia navyše.

Výhoda cloudu je že nepotrebujete žiadny server, platíte iba ročné poplatky za software a služby, nepotrebujete vo firme IT špecialistu ktorý zvláda zložitejšie služby, stačí IT admin ktorý spravuje iba počítače, notebooky a tlačiarne, čo vačšinou zvládne aj šikovnejší zamestnanec ktorý sa nevenuje primárne IT.

Problém je v tom že nemáte istotu, či za cenu nižších prevádzkových nákladov k Vašim dátam nepristupuje aj niekto iný, kto by ich mohol využiť, prípadne zneužiť.

Privátny cloud

Ak nedôverujete cloudu, stále existuje niekoľko riešení ktoré Vám zabezpečia, že môžete mať systémy a dáta priamo vo firme.

Jedno z nich je Synology. Jedná sa o privátne úložisko, dáta budete mať priamo vo firme, má plnohodnotný mailový server, zdielanie súborov, šifrovaný VPN prístup - odkiaľkoľvek z internetu sa viete pripojiť do Vašej firmy, prístup k súborom cez smartphone a iné doplnkové služby.

V kombinácii s routrami MikroTik Vám zabezpečíme bezpečné uloženie dát vo Vašej firme.

Ak máte záujem o Privátny cloud, tak nás kontaktujte.